Wybierz ustawienia regionalne:

Strony informacyjne

Aktualności

12 październik 2020
Minął pierwszy miesiąc, w którym obowiązują nowe przepisy regulujące sposób wystawiania faktur do sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej. O czym warto pamiętać?
 
Kupujący przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej ma obowiązek poinformowania sprzedawcy o chęci pozyskania faktury podając numer NIP firmy, na który ma zostać wystawiona faktura. Gdy kupujący nie poinformuje
o tym fakcie sprzedawcy, jedyną fakturą jaką można wystawić do paragonu bez NIPu jest faktura detaliczna dla konsumenta. Od takiego zakupu kupujący nie może odliczyć VATu.

Jeśli została wystawiona faktura detaliczna do paragonu bez NIPu nie można uzupełnić jej o NIP na podstawie noty korygującej. Paragon do kwoty 450 zł brutto (100 euro) z podanym numerem NIP traktowany jest jak faktura wystawiona w formie uproszczonej – nie ma obowiązku wystawienia do niej tradycyjnej faktury. Opisane powyżej paragony należy uwzględnić w JPK_VAT. Do paragonu na kwotę przewyższającą 450 zł brutto (100 euro) z NIPem można wystawić fakturę sprzedaży, ale tylko dla kontrahenta o wskazanym NIPie.
 
Do paragonów wystawionych przed 1.01.2020 nie mają zastosowania powyższe przepisy – oznacza to, że można na ich postawie wystawić fakturę na dowolnego kontrahenta.
 
Źródło: https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/faktura/3587864,Wystawianie-faktur-do-paragonow-nowe-zasady-od-1-stycznia-2020-roku.html
Proszę czekać, trwa ładowanie....